(097) 777-57-50
г. Киев, переулок Музейный, 2 В, оф. 410

Публикации

Як зняти арешт з рахунків підприємства
22 мая 2017
Як зняти арешт з рахунків підприємства

Арешт, наклаений на грошові кошти, які розміщені на рахунках підприємства, може повіністю заблокувати роботу суб’єкта господарювання, унеможливливити розрахунки з контрагентами, виплату заробітної плати, оплату податкових платежів.

В цій статті мова буде йти про зняття арешту накладеного особами, які здійснюють примусове виконання рішень суду в процедурі виконавчого провадження.

Арешт накладається кошти на рахунку в межах певної суми. Це може бути сума заборгованості за виконавчим документом або рішенням суду про забезпечення позову. Якщо сума на яку накладено арешт є незначною, зазвичай не виникає проблем, оскільки, арешт не позбавляє права здійснювати операції на суму понад арештовану.

Проте, іноді сума арешту коштів значно перевищує можливості підприємства і скорочує оборотні кошти на стільки, що позбавляє фактичної можливості здійснювати діяльність. В таких випадках потрібно знайти шлях, який дозволить продовжувати здійснювати підприємницькою діяльністю і при цьому не порушувати Закон.

Варто пам’ятати, що відкриття нових рахунків у інших банках та фінансових установах буде кваліфікуватися, як ухилення від виконання рішення суду, що тягне за собою кримінальну відповідальність.

Підстави накладення арешту

Арешт на рахунок може бути накладений на підставі постанови державного або приватного виконавця у процедурі виконання рішення, яке має силу виконавчого документа.

Також, арешт на кошти, які знаходяться на поточному рахунку, може бути накладений на підставі ухвали суду про забезпечення позову. Така ухвала може бути постановлено без виклику сторін. Тому досить часто про застосування забезпечення особа дізнаються вже після фактичного блокування коштів на рахунку.

Підставу для накладення арешту можна з’ясувати, отримавши інформацію з Єдиного реєстру боржників, який розташований на сайті Міністерства юстиції України.  В даному реєстрі містяться відомості про орган, який видав виконавчий документ, номер виконавчого провадження та інформація про орган або особу, яка здійснює виконання рішення.

Скасування арешти при забезпеченні позову

У випадку, якщо арешт на кошти накладений  з метою забезпечення позову, можливі два шляхи скасування арешту. Перший спосіб передбачає звернення до суду, який виніс ухвалу, із заявою про скасування заходів забезпечення.

Забезпечення позову вживається судом, якщо сторона доведе, що відсутність цих заходів в майбутньому може створити перешкоди для виконання рішення суду.

Суд досить часто розглядає заяву без участі всіх сторін спору, таким чином, оцінює аргументи лише однієї із сторін.  Якщо інша сторона, зможе навести обґрунтовані доводи про відсутність необхідності застосування заходів забезпечення позову, суд може самостійно скасувати застосовані заходи забезпечення позову.

В свою чергу, якщо ухвала суду про забезпечення позову є необґрунтованим або винесено із суттєвим порушенням норм матеріального або процесуального права, особа, права якої порушенні, вправі оскаржити відповідне рішення в апеляційному порядку.

У випадку оскарження ухвали про забезпечення позову до апеляційного суду варто пам’ятати, що законодавством встановлений п’ятиденний строк оскарження ухвали суду з моменту коли особа отримала ухвалу, якщо така особа не була присутня при її постановленні.

Зняття арешту у виконавчому провадженні

Якщо справа перебуває вже на стадії виконавчого провадження і арешт накладається виконавцем, варто розглянути способи, які дозволять забезпечити безперешкодне функціонування підприємства, до повного погашення боргу.

Мирова угода

Законом визначено право сторін на укладення мирової угоди під час розгляду справи в суді та на стадії виконання рішення. У мировій угоді можна визначити строки та порядок виконання зобов’язань. Укладення мирової угоди і затвердження її судом є підставою для скасування арешту і закінчення виконавчого провадження.

Основна складність полягає в тому, що сторони не завжди можуть дійти згоди щодо умов укладення мирової угоди. Якщо не вдалося домовитись, можна скористатися іншим способом скасування арешту.

Відстрочка виконання

Процесуальними кодексами закріплено право боржника просити суд відстрочити виконання рішення. Однак варто враховувати, що подання такої заяви без належної підготовки зазвичай не призводити до позитивних результатів. Судді досить критично відносяться до таких заяв, якщо в них не наведено вагомих аргументів відстрочення або розстрочення виконання та джерел погашення боргу.

Скасування постанови про арешт, в частині необхідній для виплати заробітної плати та нарахувань до бюджету

Є практика скасування постанови про арешт коштів в частині необхідній для виплати заробітної плати та нарахувань до бюджету. Дана практика гуртується на тому, що накладення арешту на грошові кошти, призначені для виплати заробітної плати порушує конституційні права працівників підприємства.

Однак, варто враховувати, що Закон України «Про виконавче провадження» не містить прямого обмеження щодо накладення арешту на кошти на рахунку з якого здійснюється виплата заробітної плати. Вказаним Законом визначено заборону на накладення арештів на спеціальні рахунки та рахунки зі спеціальним призначенням.

Таким чином, практика судів при вирішенні цього питання є різною, оскільки деякі судді відмовляють у задоволенні таких вимог, у зв’язку з тим, що стороною не доведено, що рахунок має спеціальне призначення. Тому треба відповідально підходити до підготовки такої заяви, наводити належні аргументи та підкріплювати їх позиціями вищих судів.

Процесуальними кодексами визначений десятиденний строк для оскарження постанови виконавця. Пропуск цього строку може стати перешкодою для оскарження постанови про накладення арешту.

Даний спосіб заняття арешту дозволить своєчасно виплачувати заробітну плату працівникам і сплачувати податкові платежі, однак, не дає можливості здійснювати розрахунки з контрагентами до повного погашення боргу.

Досудова санація

Процедура санації передбачає застосування до боржника заходів, наслідком яких має бути відновлення платоспроможності боржника.

Дана процедура застосовується судом за заявою кредитора або боржника на строк до 12 місяців. Перевагою застосування даної процедури полягає в тому, що протягом строку санації вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів та заборона на порушення банкрутства. Протягом строку дії мораторію зупиняється виконання зобов’язань, які виникли до його введення.

Санація може бути застосована лише за згодою кредиторів, сума вимог яких перевищує 50% заборгованості боржника. Для застосування даної процедури необхідним є розроблення плану санації та проведення зборів кредиторів.

Порушення провадження у справі про банкрутство

Порушення провадження у справі про банкрутство може бути застосовано, як один із способів відновлення роботи підприємства, проте не варто забувати, що відсутність контролю у даній процедурі може призвести до ліквідації підприємства боржника.

При порушені провадження суд вводить мораторій на задоволення вимог кредиторів, що дає можливість здійснювати операційну діяльність, однак при цьому виникає обов’язок погоджувати значні правочини з розпорядником майна.

У справі про банкрутство заборгованість боржника погашається в порядку черговості встановленої Законом, що можна використати у власних інтересах.  Закон також передбачає застосування санації у процедурі банкрутства. 

Вибір конкретного способу, який допоможе зняти арешт і відновити роботу підприємства залежить від мети скасування арешту, суми заборгованості та інших факторів, які мають вплив на кінцевий результат.  

 

Максим Костін

Адвокатське об’єднання «Аксіо», адвокат

тел. (063) 356-45-21

 

 

 

Еще публикации:
Как правильно заключить договор аренды земли.  Законодательство Украины
17 мая 2017
Закон Украины «Об аренде земли» четко регламентирует каким образом должна оформляться аренда земли...
Абоненске обслуговування агрокомпаній
28 декабря 2016
Ни для кого не секрет, что успешное функционирование предпринимателя во многом зависит от умения ориентироваться...